Se zdravým životním stylem je to někdy jako s ekologickým přístupem. Skoro každý z nás už třídí odpad. Papír k papíru, plast k plastu, hlavně, že myslím a jednám ekologicky. Nicméně položili jste si někdy otázku, jakou ekologickou stopu zanechá Vaše každodenní cestování autem a Vaše každoroční letecká dovolená?
Podobně je to i se zdravým životním stylem. Na straně jedné se jako rodina stravujete zdravě a dokonce i společně sportujete, ale na straně druhé množství pracovního stresu rozhodně ke zdraví a zdravému životnímu stylu nepřispívá. Položili jste si někdy otázku, jaké následky pro zdraví má stres? Tak to zkuste.
Pokud svůj organismu dlouhodobě vystavíte stresu, můžete dříve či později počítat s některými z těchto zdravotních problémů:
· Kožní potíže, akné, lupénka, vypadávání vlasů
· Onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, infarkt
· Obezita
· Deprese, podrážděnost
· Impotence, ztráta sexuální apetence
· Problémy s menstruací
Stress
Jaké jsou nejčastější příčiny stresu? Nezdravé sociální prostředí (například v zaměstnání), životní události (smrt v rodině, rozvod, vážné problémy při výchově, dluhy), nevhodný životní styl nebo naše nesprávné životní postoje (nedostatek spánku, konzumace alkoholu, pesimismus, nereálná očekávání).
Jsou faktory, které můžeme odstranit – například najít si vhodnější zaměstnání.
Jsou faktory, které časem odezní (stres z rozvodu), ale jsou faktory, s nimiž se musíme naučit žít (například chronické zdravotní potíže, splácení hypotéky).
Je proto třeba hledat účinné strategie, jak se stresem zatočit. Jinak bude nutné vyhledat pomoc lékaře a nechat si předepsat antidepresiva a v mnoha případech to není vůbec špatné řešení. Antidepresiva totiž na rozdíl od sedativ nejsou návyková.
Přesto je každý rád, když to zvládne sám. Funkci antidepresiv mohou převzít bylinky. Velmi vhodný je také pohyb. Se stresem Vám pomůže meditace, kontemplace a hluboké dýchání. Mnoha lidem pomáhají koníčky. Možná jste si všimli, že lidé, kteří mají množství zájmů se dokáží chovat vyrovnaně i za velmi pohnutých životních situací. Nikdy neuškodí vyhledat odbornou pomoc v podobě psychologa nebo psychiatra. Není to ostuda. Naopak přiznat si problémy, představuje první krok k úspěchu.