O víně se toho u nás traduje hodně. A to znamená, že má pro naši zem velký význam. Kdyby pro nás neznamenalo to, co pro nás znamená, těžko by se u nás tak nesmazatelně vrylo do paměti národa. Těžko bychom ho u nás pěstovali, vyráběli, dováželi.
Ale je pravda, že nejsme vždycky zrovna tím, čím bychom měli být. Protože vínu sice holdujeme, ale že bychom mu zase až tak rozuměli, to se říct nedá.
Jeden vtip tak třeba říká, že se víno dělí na dobré, špatné a pro Pražáky. Snad mi Pražané odpustí.
Nebo byl kdysi uveřejněný kreslený vtip, jak sedí host v restauraci a říká vrchnímu: „Pane vrchní, přiznávám se, že nejsem znalec. Můžete mi říct, zda je tohle víno bílé nebo červené?“
A podobných důkazů, které svědčí o tom, jací jsme často barbaři, je dost a dost. A taky je mezi námi spousta těch, kdo se s opravdovými vinaři snad ani nesmí pustit do řeči, aby nebyli hnáni třeba i s vidlemi v ruce. Kdyby tomu tak nebylo, těžko bychom zamlada pili něco jako víno jablečné, rybízové nebo šumavské bylinné. To mělo s dobrým vínem společného jenom málo a spíš to člověka povalilo, než povzneslo.
Ale máme i lidi, kteří se v tom vyznají a požadují kvalitu. A takoví si rádi dopřávají třeba modré víno. V jeho případě jde o nový vinařský trend ze Španělska. Toto víno se vyrábí ze směsi červených a bílých hroznů a jeho modrý odstín prý představuje pohyb, inovaci, plynulost, změnu a nekonečno. Jak to tvrdí spoluzakladatel společnosti, která ho uvádí na trh.
Za svoji barvu vděčí tohle víno pigmentu z rostliny Isatis tinctoria, nejde tedy o žádné neslavně proslulé éčko. Je to výrobek přírodní a tedy i kvalitní, který chutí připomíná Prosecco.
Dnes se tohle víno z baskického regionu Španělska chystá prorazit i ve Spojených státech, ve městech Miami, Boston, Texas, New York, New Jersey a dalších. A vychutnat si ho můžete i vy. Pokud tedy vínu rozumíte a nepletete si i bílé s červeným.