Strašákem každého rodiče je určitě SIDS – syndrom náhlého úmrtí kojence. Nejčastěji může tato tragická situace nastat mezi druhým a čtvrtým měsícem věku dítěte. Příčinami, a hlavně prevencí, se zabývají vědci po celém světě. Za nejpravděpodobnější příčinu je považována zástava dechu. Ta může nastat, když je interval mezi výdechem a nádechem delší a miminko není schopné tento interval zvládnout. Podle vědců by se měla miminka ukládat na spaní v poloze na boku se spodní ručičkou směrem dopředu.
· To zabrání překulení na bříško.
Většina dětí, kterou syndrom postihl, byla nalezena právě v poloze na bříšku. Dítě by mělo spát na rovné, ale ne příliš tvrdé matraci, která by měla být povlečena prodyšným prostěradlem. V postýlce by neměly být žádné polštáře, které by hrozily tím, že do nich kojenec zaboří obličej. Nejlepší volbou by měl být spací pytel, protože i peřinka by mohla zabránit dýchání.
Kde je dítě, tam nemá nikotin co dělat
K častým faktorům, které by mohly hrát svou negativní roli, patří i nízká porodní hmotnost dítěte nebo předčasně narozené dítě. Tudíž může v určité míře tyto faktory i ovlivnit sama matka, která bude o sebe v těhotenství správně pečovat. Důležitá je dozajista vyvážená strava.
· Právě nedostatečná výživa v těhotenství může zapříčinit předčasný porod.
Lékaři doporučují, aby raději rodiče počkali s narozením druhého dítěte až poté, co se matka plně zotaví a nabere nové síly ke zvládnutí tak náročného úkolu, jakým je těhotenství a následný porod. Proto by měl být rozdíl mezi sourozenci alespoň jeden rok. Rozhodně by se měla budoucí matka rozloučit s kouřením, alkoholem a drogami. A nikoliv až v době otěhotnění, ale ještě před ním, aby se tělo detoxikovalo.
§ Kouření v bytě by mělo být naprostým tabu i po narození dítěte.
§ Bylo prokázáno, že pasivní kouření je pro malého človíčka velkým nebezpečím.